Metoda Montessori – sprawdzona metoda wychowawcza

brykacze.pl, metoda montessori, zabawki montessori, pomoce montessori, montessori w domu, viga toys, masterkidz

Dr Maria Montessori

Urodzona w 1870 roku włoska doktor antropologii i pedagogiki, przez całe swoje życie zgłębiała psychikę dzieci. Pracując przez lata jako nauczyciel, opracowała własną metodę pedagogiczną, która odniosła ogromny sukces. Nawet teraz, po wielu latach, Metoda Montessori jest powszechnie znana i szanowana na całym świecie. Bardzo popularne są przedszkola i szkoły Montessori.

Nauczanie Montessori

Nauczanie metodą Montessori różni się znacznie od tradycyjnego modelu szkolnictwa w Polsce. Głównym założeniem nie jest wpajanie wiedzy, lecz poznawanie dziecka, oraz pozwalanie, by mogło rozwijać się w kierunku swoich naturalnych predyspozycji i zainteresowań.

Sala Montessori

Pomieszczenie, w którym prowadzone są zajęcia Montessori, powinno być specjalnie przygotowane. Kluczową kwestią jest dostosowanie go do wieku dzieci, gdyż jednym z założeń Metody Montessori jest pozwalanie dzieciom na samodzielność. Wszystkie rekwizyty, materiały i pomoce powinny być łatwo dostępne dla dzieci, bez pomocy opiekuna. W nauczaniu montessoriańskim dziecko samo wybiera sobie aktywności i zajęcia, a wychowawca jedynie obserwuje, pilnuje i dostarcza materiały.

Metoda Montessori zaimplementowana w domu

Żeby wprowadzić Metodę Montessori w wychowaniu dziecka, wcale nie musimy zapisywać go do specjalistycznej szkoły, choć oczywiście jest to wskazane. Możemy wprowadzić zasady Montessori we własnym domu – wystarczy odpowiednie podejście, oraz zaadaptowanie przynajmniej kilku pomieszczeń. Warto też pomyśleć o różnych zabawkach, które pozwolą na odkrywanie swojego dziecka. Polecamy tablice sensoryczne, oraz zabawki edukacyjne.

Pomoce i zabawki Montessori

W wychowywaniu dzieci zgodnie z metodą Montessori, bardzo ważne jest dostarczanie wielu materiałów, dzięki którym poznamy dzieci. Opiekun ma za zadanie, by obserwować dziecko i na podstawie wybieranych przez nie aktywności, kierunkować jego edukację i rozwój. Między 18 a 24 rokiem życia człowiek wychowywany w ten sposób powinien stać się specjalistą w jakiejś dziedzinie. Aby to osiągnąć, należy starannie wybierać zabawki i pomoce.

Najlepiej sprawdzają się zabawki sensoryczne, oraz edukacyjne. Polecamy tablice naścienne, ponieważ nie zajmują dużo miejsca, a często posiadają wiele funkcji. Obserwując wybierane funkcje tablic, można wywnioskować najlepszy kierunek rozwoju malucha. Producentami świetnych tablic sensorycznych i zabawek edukacyjnych są Viga Toys, oraz Masterkidz. Zabawki tych dwóch marek doskonale zdają egzamin w nauczaniu Montessori. Viga Toys produkuje zabawki drewniane. Są to nie tylko różnego rodzaju tablice, ale także zabawki, które wspomagają naukę liczenia, pisania, rozpoznawania kształtów, kolorów, zwierząt, czy pojazdów. Masterkidz z kolei świetnie sprawdzi się na kolejnym etapie edukacji. Ich tablice pozwalają na bardziej ukierunkowane aktywności. Na przykład tablice edukacyjne, które pozwalają na poznanie zasad działania kół zębatych i różnych mechanizmów, będą świetnymi zabawkami dla dzieci zainteresowanych mechaniką i tematami pokrewnymi.Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*